2 Şubat 2013 Cumartesi

Uzun ve Kısa Sap Bağlama Akordu

               

                      Merhaba arkadaşlar hep sazı akort etme ile ilgili birçok bilgi vardır ama pratik olarak bilgiye çok az rastlanmaktadır bende buna değinmek istedim. Şimdi sazı birkaç kaynakla akort edebiliriz bunlar;
1-)Başka akordu yapılmış sazla
2-)Piyano veya orgla
3-)Bilgisayardan akort programı yada akort aleti ile
Peki bunlar nasıl olacak genel mantık aynıdır.(akort aleti hariç) Gelen ses ile sizin sazınızın sesini eşleştirme. Daha sonrasında diğer telleri de birazdan göstereceğim düzende sesleri eşleştirme. Peki şöyle genel sazın akortları hakkında bilgi verip sonrada diğer unsurlarla nasıl akort yapılır tek tek açıklayalım ve en son saz ile gitar akordunun uyumu nasıl olur onu anlatalım.

                     İlk olarak şu her yerde gördüğümüz harf notaları nelerdir onları açıklayalım. Aslında bu harflerin her biri bizim bildiğimiz bir notaya karşılık gelmektedir onlarda şöyledir;
DO-C
RE-D
Mİ-E
FA-F
SOL-G
LA-A
Sİ-B
Bu notalar hemen hemen bütün akort aletlerinde ve internet üzerindeki sitelerde bulunmaktadır. Birde şöyle iki işaret göreceksiniz "#" ve"♭" bunlardan #=diyez  ♭=bemol olarak geçer.   Bu notaları öğrenmiş olduk. Şimdi bu notalar doğrultusunda uzun sap sazda A-D-G diye genel olarak sıralanmaktadır. Kural budur. Çoğu kişi bu kuralı kullanmaz çünkü çok pes bir ses çıkarır. Genel olarak kullanılan ve benimde tavsiye ettiğim ise C-F-A# dir. Peki bu harfler nasıl olacak nasıl yerleştireceğiz şimdi size fotoğraflı olarak göstereceğim.
Resim üzerinde gördüğünüz üzere sazın telleri 3 ana guruptan oluşmaktadır en alt, orta, en üst size verdiğim notalarda böyle sıralanmaktadır ilk başta ki nota en alt teller, ikinci nota orta teller, en son nota ise en üst tele denk gelmektedir. Peki kısa sapında buraya kadar anlattığım sistemi aynıdır ancak sadece notaları farklıdır ve onda da nota dizilişi D-G-A şeklindedir. Kısacası elinizde bir akort aleti yada bilgisayarda akort programınız varsa ilk en alt tele vurarak ekranda istenilen harfin çıkması sağlanır. Sonra aynı işlem diğer tellerin hepsine uygulanır ve bütün teller istenilen notaya getirilir. 
                     Peki diyelim elimizde akort aleti yok o zaman başka akordu yapılmış saz varsa o sazın sesi dinlenir ve kendi sazınızın sesi ile aynı ses alınana kadar ayar yapılır. Peki akordu yapılı başka bir saz yok ise bir org yada piyanonun sesi alınır buradan alınacak ses az önce gösterdiğimiz harflere karşılık gelen nota sesleri olmalıdır. Bu sesler uyuşana kadar ayarlar yapılır. Daha da öteye gidecek olursak elimizde sadece sazımız var akort yapabileceğimiz hiç bir alet yok o zaman ne yapabiliriz eğer biraz işin uzmanı olmuşsak kulak alışkanlığı sesi bulabiliriz. Daha bu işte yeni başladıysanız sazınızın akordu düzgünken sesleri kulağınızla durmadan dinleyin ve yerleştirmeye çalışın bir zaman sonra o sese sizde alışacaksınız. 
                    Bu kadar akort yapmadan bahis ettik ama bana sorulan bir soruyu da cevaplandırmak isterim bu soru uzun sap ile gitarı birbirine nasıl akort ederiz? Kısa sapta çok sorun olmamaktadır bu ancak uzun sapta değişik nota dolaşımlarını bilmiyorsanız çok büyük sıkıntı oluyor. Bu sorunun ancak basit bir çözümü var sazınızın akordunu B-E-A şeklinde yapın. Bu şekilde yapıldığı zaman gitar ile bir uyum sağlanmaktadır. Daha da açıklayıcı olması açısından ve farklı bir yöntem de olmasından size youtube de bulduğum uzun sap akort yapma ile ilgili bir videoyu paylaşmak istiyorum bu videoda emeği geçen abimize de teşekkür ederiz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum Yapmaktan Çekinmeyin :)